Jdi na obsah Jdi na menu
 

3. 6. 2017

Od ekologie k ekodomkům

Ekologie je věda, která se zabývá zkoumáním vztahů mezi organismy navzájem i mezi organismy a jejich životním prostředím. Velmi často je ekologie zaměňována za environmentalistiku, která se nezabývá studiem vztahů ve volné přírodě, ale je zaměřena pouze na vztah člověka a životního prostředí, které většinou negativně ovlivňuje. Cílem environmentalistiky je hledat taková řešení, která budou trvale udržitelná a umožní tak i příštím generacím bezproblémovou existenci na planetě Zemi. Environmentalistika samozřejmě využívá také poznatků ekologie. Ovšem ekologie nemá nic společného s projektováním a realizacemi "ekodomků", které by se spíš měly nazývat "envidomky". Ale budiž.

 

Přírodě blízké domy

Jedná se o ekodomky v pravém smyslu tohoto slova. Stavitelé využívají především místní přírodní materiály - dřevo, hlínu, slámu či kamení. Energeticky náročné materiály, jako je pálená cihla a sklo, používají z jiných staveb nebo taky prosvětlují hliněné zdi zabudováním různě barevných lahví. Brání se používání syntetických barev a jiných toxických ochranných prostředků, využívají veškerou dešťovou vodu na svém pozemku, mají kořenovou čistírnu odpadních vod ale i kompostovací (suchý) záchod. Většinu ovoce a zeleniny si pěstují sami, přičemž zkouší plodiny, které nepotřebují chemické postřiky, ale spokojí se s přírodními bylinnými výluhy a s podporou přirozených predátorů nejrůznějších škůdců. Nezřídka k tomu chovají králíky, slepice i jinou drůbež a dokonce se starají o včely. Na větších pozemcích se jim potulují ovce nebo kozy. Bydlení v dobře naprojektovaném a kvalitně postaveném přírodním domě je zdravé a příjemné. Domek v zimě dobře drží teplo, v létě naopak poskytuje chladnější klima pro zdravý pobyt i spánek. K tomu samozřejmě využívá i tak jednoduché věci jako nejvýkonnější přírodní klimatizační jednotku - listnaté stromy. Na pořízení a provoz se jedná o nejlevnější bydlení v domku vůbec.

Ideálem je mít "ostrovní dům", kde se trocha elektrické energie, jež je potřebná hlavně na svícení, dobití mobilu a chod notebooku, získává z fotovoltaiky (12 V systémy). Ostrovní dům samozřejmě využívá pouze vlastní vodu ze studny nebo studánky, dešťovou vodu a všechnu také řádně čistí, než opustí pozemek majitele (ono je to taky povinnost podle vodního zákona, pokud není objekt napojen na kanalizaci). K ostrovnímu, tedy svobodnému a přírodě šetrnému životu, tak patří co největší energetická, vodní a potravinová soběstačnost. Musíme přiznat, že tento způsob bydlení podporuje život spokojených rodin a zdravých dětí.

 

Příliš chytré domy

Domy, které využívají moderní stavební materiály a technologie, jsou sice na pořízení velmi drahé, během bydlení však již zajišťují poměrně nízké provozní náklady a až neuvěřitelně komfortní život. Ať už se jedná o nízkoenergetické nebo pasivní domy, spojuje je sestavení různých technologií do funkčního, automaticky ovládaného celku. V chytrých domech najdeme často elektrické nebo vodní podlahové topení, většinou poháněné tepelným čerpadlem, klimatizaci pro aktivní ochlazování domu, doplňkový zdroj tepla v podobě krbu nebo kamen, někde elektrokotel a fotovoltaické panely. Samozřejmostí jsou kamerové bezpečnostní systémy, automatická vrata nebo elektricky vyhřívané okapy.

Správný chytrý dům je řízen počítačem, který prostřednictvím četných čidel sbírá údaje o teplotě, vlhkosti nebo koncentraci oxidu uhličitého. Podle toho se pak aktivuje větrání celého domu. Ovládání na dálku přes chytrý telefon, třeba zadáním příkazu k topení před návratem z dovolené, se už také pomalu stává samozřejmostí. Pokud pomineme finanční náročnost, je největší problém s vyladěním celého systému tak, aby dům vytvářel příjemné a zdravé klima. Pak už jen zbývá doufat, že nedojde k nějaké poruše tohoto složitého systému. Bez odborného servisu a dostatečné finanční rezervy bychom byli nuceni topit dřevem a větrat dveřmi.

 

Obyčejné chalupy

Říká se, a statistikové to potvrzují, že Češi jsou národem chatařů a chalupářů. Na bydlení v chalupách jsme po generace zvyklí a chalupám taky rozumíme. Ačkoli má bydlení na chalupě, myšleno v tradičním venkovském domku, přídech něčeho romantického a spíše spojeného s trávením víkendů a dovolených, je u nás stále silnější trend právě pro trvalé bydlení tohoto typu. Spolu s přírodě blízkými (ostrovními) domy považuji život v tradičních chalupách na venkově za "nejekologičtější" směr v bydlení, který v případě chalup navíc staví na krásné architektuře, řemeslné zručnosti i udržování lidových tradic. Je to bydlení skromné (ale ne nutně) s přidanou společenskou hodnotou, kterou dobrá chalupa vždy přináší do prostoru vesnice. V takové chalupě je radost bydlet, nebo jen přijet do ní na návštěvu, hezky turisticky na ni nahlédnout přes dřevěný plotek nebo jen zachytit její siluetu při pohledu na harmonický obraz vesnice. Chalupy, ať už jsou zděné nebo roubené, mají v sobě něco nevysvětlitelného - i staré a oprýskané působí jako krásné a cenné. O kolika katalogových domech, vytržených z kontextu tradic a krajiny, to můžeme říct?

Jen málo rodin dnes na chalupách hospodaří a žije se zvířaty pod jednou střechou, jako tomu bylo dřív. Místo toho se z prostorné komory stala koupelna, z chléva a půdy další pokoje. Přesto se tím chalupám moc neubralo a obyvatelé se mohou více soustředit na upravený prostor dvora a květinové předzahrádky. Ať tak či tak, skromný život v chalupách bez přehršle moderních vymožeností má své kouzlo i ekologický význam. Vždyť na kolika chalupách dodnes hnízdí rehkové nebo vlaštovky, za kůlnou v hromadě dřeva se zabydlel ježek, mezi okopanými jahodami si tahá žížaly kos a kolem muškátů v oknech poletují barevní motýli.

chalupa.jpg

 

Tento článek jsem samozřejmě napsal jako zaujatý ekolog. Je mi jasné, že mnoho lidí si nenechá vzít svůj sen o přírodním bydlení nebo o životě v domě s nejmodernějšími technologiemi. To ani není účelem předchozího zamyšlení. Rád bych jen tímto malým příspěvkem povzbudil nové majitele starých chalup nebo stavebníky chalup zcela nových. Podpořit lidi, kteří se více cítí být součástí řádu, tradic a zdravého venkovského života. Opravovat a stavět tradiční chalupy, které podporují výjimečnou architekturu vesnic, má skutečně smysl.