Jdi na obsah Jdi na menu
 

5. 12. 2016

Novela zákona o ochraně přírody a krajiny

Poslanci schválili novelu zákona o ochraně přírody a krajiny (zákon č. 114/1992 Sb.). "Novela zákona výrazně zpřehlední a zjednoduší legislativu všech našich národních parků. Navíc ruší plošné zákazy vstupu mimo vyznačené cesty v prvních zónách a pro ochranu přírody zavádí tzv. klidová území. Ta budou svým rozsahem větší než současné první zóny. Omezení budou mít jen po určitou část roku, v další části budou moci být zpřístupněná. Národní parky se tak více otevřou turistům," říká ministr Brabec (více ZDE).

Navzdory vášním, které projednávání zákona doprovázelo, je důležité si uvědomit, že omezení kvůli ochraně přírody nemusí být nepříjemným problémem, pokud mají oba, žadatel i pracovník orgánu ochrany přírody, dobrou vůli se domluvit a respektovat jak zájmy pro rozvoj a využívání přírodních zdrojů v regionu, tak zájmy ochrany přírodního a kulturního dědictví pro další generace.

U významnějších záměrů a v případě nečekaných komplikací Vám pomůže zkušený ekolog. Pro odvrácení problémů, které můžou sklouznout až k prodražení, pozdržení nebo dokonce definitivnímu zastavení záměru, ale zapojte ekologa již do prvních úvah, investičních studií nebo nejpozději před začátkem samotného projektování.