Jdi na obsah Jdi na menu
 

28. 2. 2017

Kvalitní ekologii brání diletanti i všeumělci

Ve své praxi se často setkávám s nekvalitně zpracovaným posouzením životního prostředí. Většinou se jedná o překopírované texty z jiných záměrů s neaktuálním zhodnocením vzhledem k platné legislativě nebo dokonce o popis zcela jiného záměru, než jaký je posuzován. Když odhlédnu od neaktuálních informací a spíše méně vážných chyb, nemůžu nevzpomenout na nervózní investory a rozpačité projektanty, pokud se stala závažnější chyba. Proto by třeba botanik neměl posuzovat křížení dopravní stavby s migračními koridory živočichů. Z takových kolegů nemám radost, protože to vysvětlování a předělávání předražených studií, na jejichž opravy a doplnění již není rozpočtová položka, nestojí za to. Víc než demotivovaní a občas i nekompetentní ekologové mě ale překvapuje, že se investoři a projekční firmy stále obracejí na ty samé diletanty. Je to drahá volba.

 

Český všeuměl rád dělá vše, na čem se dá ušetřit. Proto asi nikoho nepřekvapí, že někteří projektanti sepisují kapitoly o životním prostředí jako suverénní experti na environmentální problematiku. Kopírování a napodobování jim jde docela dobře, naučili se i univerzální formulace, které neuškodí, ale ani nepomůžou. S vědomím ekologie jako něčeho navíc ovšem tu a tam udělají závažný přehmat. Vzpomínám si třeba, jak jsme s kolegou zachraňovali v projektu vyškrtané propustky na regionální trati, protože se projektant neobtěžoval jít do terénu a z dálkové obhlídky přes internet mu přišlo, že vodní toky zde nejsou. Přitom plochý terén nám, ekologům, prozradil díky určitým druhům rostlin a jejich prostorovému uspořádání existenci periodických toků. Při zrušení propustků hrozilo zaplavení okolních pozemků, rodinných domů i podmáčení trati. Projektant uznal chybu a projekt byl na poslední chvíli doplněn o nové propustky.

 

Přál bych si, aby se investoři i projektanti chovali odpovědněji ke svým záměrům a projektům. Ještě jsem nenarazil na projekt, který by nešel z pohledu ekologa vylepšit. Zapojit ekologického experta co nejdříve do Vašeho projektu znamená ušetřit čas pro získání povolení, peníze na realizaci, náklady na provoz nebo v konečném důsledku odvrátit nečekané nebezpečí.